Čistenie a manipulácia s euromincami

Mince prejdené obehom

Mince, ktoré prešli obehom majú zväčša na sebe nečistoty a mastnotu, ktoré sa dajú najlepšie odstrániť čistiacim prípravkom Sitol. Pri mechanickom čistení sa neosvedčuje používať žiadnu kefku (napr. stará zubná kefka), pretože taká zanechá na minci ryhy. Samotné čistenie je najlepšie realizovať iba medzi prstami a čistiaci prípravok nenechať pri čistení zaschnúť (čistenie navlhko). Takto vyčistenú mincu je vhodné po opláchnutí v teplej vode ešte odmastniť (napr. umyť s tekutým mydlom). Ak je minca veľmi znečistená a výsledok čistenia ešte nieje optimálny, je vhodné použiť ešte zubnú pastu (napr. O..l 3 d..t). Takisto nepoužívajte žiadnu kefku, ale čistite mince iba medzi prstami. Po takomto vyčistení a opláchnutí v teplej vode je vhodné mincu osušiť a preleštiť mäkkou bavlnenou handričkou.

Na čistenie medených 1, 2 a 5 centových euromincí je najpohodlnejšie použiť čistiaci prípravok Cillit. Mincu je vhodné ponoriť do zriedeného roztoku na niekoľko sekúnd a zároveň sledovať miznutie nečistôt. Ak necháte mincu v rozotku dlhšie, získa zvláštny farebný odtieň, ktorý sa nedá z minci už zväča odstrániť.

Na čistenie mincí existujú aj originálne prípravky, ktoré však nemám odskúšané. POZOR: Uvedené spôsoby čistenia je najlepšie pred samotným čistením odskúšať na iných starých minciach z obehu a zvážiť použite konkrétneho čistiaceho postupu!

Mince neprejdené obehom - UNC (uncirculated)

Na minciach, ktoré neprešli obehom a pochádzajú z originálnych bankových roliek sa tiež niekedy nachádzajú nečistoty, ktoré je vhodné odstrániť zubnou pastou a opláchnuť teplou vodou. Ak je výsledok neuspokojivý, tak je možné použiť ešte Sitol. Na doleštenie je vhodná mäkká bavlnená handrička.

Mince PROOF

Niekedy môže nastať situácia, kedy minca v najvyššej ražobnej kvalite - PROOF, ktorá je uložená v plastovej kapsli získa škvrnu i napriek tomu, že sa jej nik nedotkol. Čistenie takejto mince je potrebné dostatočne zvážiť, pretože výsledok čistenia môže priniesť horší výsledok, než sa očakáva. Vo všeobecnosti je najlepšie na opláchnutie mince použiť destilovanú vodu, ktorá po následnom zaschnutí nezanechá škvrnu, ktorá je spôsobená obsahom vápnika v bežnej vode.

Manipulácia s mincami

Na manipuláciu s mincami je vhodné použiť numizmatickú pinzetu, ktorá má plastové zakončenie. Pri takejto manipulácii sa na mincu neprenesie žiadna mastnota a plastové zakončenie neumožní vzniku prípadných škrabancov. Takisto je možné použiť aj originálne numizmatické bavlnené rukavice.

 

Všetkým nadšeným zberateľom euromincí prajem veľa úspechov pri prípadnom čistení mincí zo svojej zbierky.

Mgr. Zoltán Molnár


AKCIA na mesiac júl 2024!

Pri objednávke mincí v mesiaci júl 2024 môžete získať mincu Španielsko 2024-POL 2€ CC iba za nominálnu hodnotu! Viac informácií nájdete na tomto mieste.


Rank SKPodpor!