28.05.2012 13:00

Aktuality: Koniec drobným eurominciam?

Už čoskoro môžu byť naše peňaženky ľahšie. Jednocentové a dvojcentové euromince sa stanú možno už onedlho minulosťou.

Európsky parlament schválil správu, ktorá predpokladá zrušenie týchto dvoch mincí.

Naopak parlament predpokladá, že sa do obehu dostanú jedno a dvojeurové bankovky. Poslanci Europarlamentu poverili Európsku komisiu, aby vypracovala analýzu, ktorá by zohľadnila náklady a prínos výroby najnižších euromincí.

Poslanci Európskeho parlamentu sa nechali inšpirovať pravdepodobne aj kanadskou vládou, ktorá v hlasovaní odsúhlasila vyradenie najnižšej nominálnej mince (jednej penny).

Eurozóna už dlhšiu dobu uvažuje o zrušení jednocentov a dvojcentov. V súčasnosti sa centy ani dvojcenty nepoužívajú vo Fínsku ani v Holandsku. Ceny sa zvyknú zaokrúhľovať.

Podľa europoslanca Hansa-Petra Martina má Európska centrálna banka teraz za úlohu vyčísliť náklady na zrušenie mincí a ako by na prípadné zrušenie mincí reagovala verejnosť. "Mince sú drahé na výrobu a preto sú nepraktické," hovorí Martin.

Veľa ľudí podľa Martina drobné mince využíva, no existuje veľká časť  Európanov, ktorým sa drobné eurocenty len hromadia v peňaženkách a neplatia s nimi.
Podľa schváleného dokumentu by mala komisia vypracovať aj posúdenie prípadného vydávania jednoeurových a dvojeurových bankoviek. Tlač bankoviek s hodnotou jedného a dvoch eur podporili poslanci už pred siedmimi rokmi.

 

Zdroj: www.aktuality.sk

—————

Späť


AKCIA na mesiac jún 2024!

Pri objednávke mincí v mesiaci jún 2024 môžete získať mincu Estónsko 2024-NEV 2€ CC iba za nominálnu hodnotu! Viac informácií nájdete na tomto mieste.


Rank SKPodpor!